Gå til hovedinnhold
For ansatte Søk

Legg til rette for musikalsk samarbeid på tvers av landegrenser

Fiolinist spiller sammen med en annen musiker på skjerm.

Hva om dine studenter kunne spille sammen med musikere i andre land – i sanntid?

Gjennom IN.TUNE har studenter ved NMH mulighet til å samarbeide med studenter og lærere ved partnerinstitusjoner, uten å måtte reise. Med ny teknologi for lyd og video med svært lav forsinkelse kan de spille sammen, delta i undervisning og utvikle kunstneriske prosjekter, som om de var i samme rom.

For at dette skal kunne realiseres, er vi avhengige av undervisere som ønsker å ta initiativ og integrere slike samarbeid i undervisningen.

Hva kan du bruke dette til?

Som underviser kan du for eksempel:

  • legge til rette for samspill mellom dine studenter og studenter ved partnerinstitusjoner – live
  • inkludere internasjonale mesterklasser og workshops i undervisningsopplegg
  • initiere samarbeid om komposisjon eller kunstneriske prosjekter
  • invitere gjestelærere inn i undervisningen digitalt
  • utforske nye konsert- og undervisningsformer der studenter deltar fra ulike steder
Dette gir studentene tilgang til internasjonale erfaringer, nye samarbeidsformer og faglige nettverk som en del av studiet ved NMH.

Et tilbud i utvikling

NMH bruker i dag MVTP (Modular Video Transmission Platform) for denne typen samarbeid. Systemet er fortsatt under utvikling, og vi jobber tett sammen på tvers av faglige, tekniske og administrative miljøer for å videreutvikle tilbudet.

Per i dag må slike prosjekter initieres av, og planlegges i tett samarbeid med, en underviser. Målet er at slike samarbeid etter hvert skal bli en naturlig del av undervisningen ved NMH.

Vi samarbeider med IN.TUNEs partnerinstitusjoner:

  • National University of Music i București
  • Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse i Paris
  • Sibelius-akademiet ved Uniarts Helsinki
  • Escola Superior de Música de Catalunya i Barcelona
  • University of Music and Performing Arts i Wien
  • Royal Conservatoire i Haag
  • University of Arts i Beograd

Vil du bidra til å ta dette i bruk?

Ta kontakt med MVTP-koordinator Gina Emilie Berg for å diskutere muligheter eller få hjelp til å planlegge et opplegg for dine studenter.

Kontakt en kollega

Påmelding

Du kan melde interesse her hvis du ønsker å delta eller teste ut MVTP.

Meld interesse (nettskjema.no).

Se video under

Her kan du se et klipp fra klarinettundervisning mellom Oslo og Haag, via MVTP, i februar 2026. Medvirkende er Annelien van Wauwe (lærer) og Tekla Ylva Maria Nilsson (student).

Se synstolket versjon av videoen her (youtube.com).

Artikler relevante